Biodiesel czyli zalety i wady biopaliwa

Praktyczne porady paliwowe Zostaw komentarz

biodiesel zalety i wadyBiodiesel jest ekologicznym paliwem odnawialnym, które polskie rafinerie dodają do każdego standardowo produkowanego oleju napędowego.
Na mocy Ustawy z dnia 27 maja 2011r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 153 poz. 902) do oleju napędowego dodawane jest do 7% biodiesla (FAME).
Poniżej przygotowałem dla Was zestawienie zalet i wad tego paliwa:

Zalety biodiesla

 1. Biodiesel jest czystym, ekologicznym paliwem odnawialnym
 2. Jest biodegradowalny, przez co jego nie wymaga utylizacji w przypadku jego niekontrolowanego wycieku do środowiska (rozkłada się w ciągu 30 dni)
 3. W założeniach produkcja biodiesla miała wspierać rolnictwo i promować sektor rolniczy, jako jedno ze źródeł paliw alternatywnych
 4. Biodiesel praktycznie nie zawiera siarki, co wpływa na zwiększenie czystości spalin i tym samym obniża emisję szkodliwych związków do atmosfery
 5. Przyczynia się do spadku zadymienia spalin o ponad 50%
 6. Jest nietoksyczny i nie działa drażniąco na organizm ludzki
 7. Biodiesel jest paliwem bezpiecznym z uwagi na wysoką temperaturę zapłonu, dlatego transport, magazynowanie i dystrybucja biodiesla nie generuje niebezpieczeństwa zagrożenia pożarowego.
 8. Biodiesel można dodawać do oleju napędowego w każdej proporcji. Może występować także, jako B100 czy paliwo samoistne

Wady biodiesla

 1. Udowodnione empirycznie wyższe zużycie paliwa o ok.5-8% w zależności od obciążenia silnika i zawartości biodiesla w oleju napędowym (im większa zawartość biodiesla tym większe zużycie paliwa)
 2. Niedostateczna odporność na niskie temperatury
 3. Biodiesel jest paliwem pochodzenia organicznego a nie paliwem z ropy kopalnej i zawiera mikroorganizmy powodujące szybkie starzenie tego paliwa. W branży mówimy, że biopaliwo „żyje” i szybko się biodegraduje pod wpływem światła i wysokiej temperatury (aby opóźnić ten proces do paliwa dodawane są antybiotyki)
 4. Konsekwencją szybkiego starzenia się biodiesela jest krótki czas magazynowania tego paliwa. Latem zalecane jest możliwie najszybsze zużycie biodiesla, ponieważ czas biodegradacji tego paliwa wynosi ok. 30dni
 5. Niestety tak jak paliwo tradycyjne tak i biodiesel może być lepszej lub gorszej, jakości. Jeżeli przyjmiemy, że z punktu widzenia użytkownika biodiesel pogarsza parametry Oleju napędowego to im gorszej jakości biodiesel dodamy do oleju napędowego tym więcej będzie generował kłopotów podczas użytkowania np. konieczność częstszych wymian filtrów oleju.
 6. Biodiesla czyli paliwa nie spełniającego normy oleju napędowego EN590 (zawierającego powyżej 7% estrów metylowych objętości paliwa) nie można używać we wszystkich silnikach. Niektórzy producenci zakazują jego używania pod rygorem utraty gwarancji na silnik.
 7. Biodiesel ma niekorzystny wpływ na elementy gumowe w dłuższym okresie czasu biodiesel rozpuszcza uszczelki np. doprowadzające paliwo

Wnioski dotyczące użytkowania oleju napędowego zawierającego biodiesel musicie wyciągnąć samodzielnie. Osobiście znam osoby, które nie widzą różnicy a nawet nie wiedzą, że biopaliwo jest dodawane do oleju napędowego.

Muszę jednak przyznać, że przeważająca liczba klientów zajmujących się profesjonalnie transportem drogowym wskazuje na pogorszenie parametrów oleju napędowego zawierającego biodiesel i uznaje za konieczne częstszą wymianę filtrów paliwa oraz  sygnalizują zwiększone zużycie paliwa.

Komentarze (6) do “Biodiesel czyli zalety i wady biopaliwa”

 1. piokli Says:

  Są jeszcze co najmniej 2 ważne, nie podane tutaj, wady stosowania biodiesla.

  1) Stosowanie biodiesla powoduje znacznie szybsze zakwaszanie i degradację właściwości ochronnych oleju silnikowego.

  2) Stosowanie biodiesla powoduje wyraźnie większe ilości nagaru w komorze spalania, zarastanie koksami końcówek wtryskiwaczy. A co za tym idzie pogarsza się rozpylenie paliwa, zmniejsza się moc silnika, zwiększa się ilość sadzy w spalinach. Zastanawia mnie więc dlaczego pisze Pan o 50% spadku zadymienia spalin – czy są opublikowane jakiś badania na ten temat ?

  Tutaj jest ciekawe opracowań z badań:
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CDAQFjAA&url=http://www.inig.pl/inst/nafta-gaz/nafta-gaz/Nafta-Gaz-2011-04-07.pdf&ei=0dwGUfedCIm3hAf5lYCYBw&usg=AFQjCNE1oe_Bj_KooDTiBHDDzRlMsh04tQ&sig2=Gz0iJMI0tk4Xh9JccC1BcQ&bvm=bv.41524429,d.d2k&cad=rja

 2. jackjj Says:

  Chciałem się tylko przypomnieć, że mimo nadchodzącej dużymi krokami WIOSNY z niecierpliwością czekam na wszelkie informacje i porównania n/t ON Arktycznego.

  Niech ten szczególny czas owocuje w naszych
  sercach wiarą, nadzieją i miłością! Życzę Wam
  błogosławionych i spokojnych Świąt
  Wielkanocnych
  Pozdr. J.

 3. pippo Says:

  Bardzo przepraszm ale informacje podane w tym opisie niesa porawne.
  1)Silnik pracuje znacznie ciszej.
  2)Zuzucie paliwa jest mniejsze.
  3)Pojazdy wyprodukowane od roku 2000 sa przystosowane do bio paliw, przewody paliwowe nie koroduja (jesli bio jest ok)
  4)Konserwacja biodiesla przeciw bakterja i stazeniu,jest prosta i ekonomiczna, wystarczy dodac produkt antybaktryjny.
  5)Mòj samochòd reno clio 100procent biodiesela w zbiorniku paliwa i po przejechaniu 1000km jest ok.
  6)Nie moge sie wypowiedziec na zachowanie sie bio paliwa w zime ale mysle ze wystaeczy zastosowac prdukt peciw zamrazaniu.
  Pozdrawiam

 4. nikilałda Says:

  @pippo
  ty jesteś raczej „cippo” niż kierowca, jak takie głupoty wypisujesz, ale domyślam się, że na co dzień „esiokiem” po polu śmigasz i gnojem nam drogi brudzisz

 5. Prezes Says:

  W Londynie autobusy jezdza od lat na biopaliwie 100%
  a w PL zad blokuje wszelka inicjatywe.

 6. iron64 Says:

  Masz racje Prezes, w Polsce to zad blokuje wszystko, bo jak nie staniesz to zad zawsze z tyłu :)
  No chyba że rząd miałeś na myśli, wtedy zapytam co tak wszechstronnie uzdolnieni robią z Londynie, wszak mogliby tworzyć zad a nawet zady w Polsce.
  Sorry, nie mogłem się powstrzymać.

Zostaw komentarz

Czemu służy to pytanie?

Portal paliw płynnych Rokietnica. stat4u
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się